Omdat de overheid het nalaat, is het aan de samenleving om hen aan te spreken op hun rol in de ‘economie van genocide’.

The Rights Forum publiceert vandaag een overzicht van 92 bedrijven en instellingen die direct of indirect bijdragen aan de illegale Israëlische bezetting en kolonisering van bezet Palestijns gebied – en daar zelf van profiteren. Het betreft zowel Nederlandse bedrijven als internationale bedrijven die ook actief zijn in Nederland.
Het overzicht wordt gepubliceerd naar aanleiding van de grote vraag van Nederlandse burgers om meer inzicht te krijgen in welke bedrijven bij de bezetting betrokken zijn. De publicatie maakt deel uit van de campagne Stop de Bezetting, waarbij zich al 15.000 Nederlanders als mede-eiser hebben aangesloten.
Dit in het besef dat van de overheid – politiek Den Haag – niets te verwachten valt. De illegale bezetting en kolonisering worden al decennia gedoogd, en bedrijven wordt niets in de weg gelegd om ervan te profiteren. Daarin worden ze zelfs gestimuleerd, bleek uit onderzoek van The Rights Forum en SOMO. Sterker, de overheid doet er zélf aan mee.
Deze politiek van gedogen, participeren en profiteren heeft nu zelfs kunnen leiden tot medeplichtigheid aan Israëls genocide. Niet alleen in Gaza, maar in heel bezet Palestina, inclusief Oost-Jeruzalem en de Westelijke Jordaanoever. Overal is het voortbestaan van de Palestijnen als groep in acuut gevaar. De 92 bedrijven en instellingen op de zwarte lijst schragen de ‘economie van genocide’ die hun ondergang faciliteert.
Dit moet tot actie leiden voor het letterlijk te laat is. Bedrijven en instellingen, waaronder pensioenfondsen en universiteiten, is tegen de klippen op uitgelegd welke misdaden zij faciliteren. Nu daar genocide bij is gekomen, is de tijd van ‘onderzoek’ of andere excuses voorbij. De eis is dat zij hun activiteiten direct en zichtbaar beëindigen. Veel van de 92 profielen in het overzicht bieden de mogelijkheid hen dat per e-mail te laten weten.
Bekijk het overzicht