Esther Ouwehand vraagt premier Jetten Francesca Albanese uit te nodigen

Fractievoorzitter Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren roept premier Jetten op de VN-rapporteur voor de bezette Palestijnse gebieden, Francesca Albanese, uit te nodigen. Ze dwingt hem kleur te bekennen.

Esther Ouwehand en Francesca Albanese. © ANP & AGENZIA SINTESI via Alamy

Fractievoorzitter Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren heeft premier Rob Jetten opgeroepen Francesca Albanese, VN-rapporteur voor de bezette Palestijnse Gebieden, uit te nodigen. Daarmee zou hij haar en haar werk steunen, zegt Ouwehand in schriftelijke Kamervragen die ze heeft gesteld. Albanese’s werk, in dienst van het internationaal recht, ligt voortdurend onder vuur door lastercampagnes van de pro-Israëllobby.

Ouwehand verspreidde haar oproep via social media. Ze schrijft: “VN-rapporteur Francesca Albanese wordt doelbewust zwartgemaakt, omdat ze mensenrechtenschendingen tegen Palestijnen aan de kaak stelt. Mijn oproep aan Jetten: steun haar en nodig haar uit.” Met haar schriftelijke Kamervragen dwingt Ouwehand Jetten om kleur te bekennen. Hoewel Jetten meeliep in de drie Rode Lijn-demonstraties vorig jaar, heeft hij de Palestijnen sinds hij het kabinet leidt niet consequent politiek gesteund.

De oproep van Ouwehand is onderdeel van veertien uitgebreide vragen die ze op 10 april schriftelijk aan premier Jetten heeft gesteld (zie hier voor de vragen op de site van de Tweede Kamer). Die gaan over de inzet van desinformatie als wapen tegen Francesca Albanese en de opstelling van de Nederlandse regering.

Gemanipuleerd

Afgelopen februari, vlak voor de beëdiging van het kabinet Jetten, werd Albanese’s bijdrage aan een forum van Al Jazeera zó gemanipuleerd, dat het leek of ze Israël ‘de vijand van de mensheid’ noemde. In reactie op de gemanipuleerde videobeelden lieten de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Duitsland, Tsjechië en Oostenrijk weten bij de eerst volgende VN-vergadering Albanese’s aftreden te eisen. Ze gingen daar uiteindelijk niet toe over.

Verantwoordelijk voor de lastercampagne was UN Watch, een pro-Israëlorganisatie die sterk ideologisch getinte dossiers produceert en via social media desinformatie verspreidt over personen en organisaties die zich inzetten voor de rechten van de Palestijnen.

Als Jetten het internationaal recht met woorden verdedigt, zetten Ouwehands vragen hem onder druk de daad bij het woord te voegen

Ouwehand stelt vragen over die lastercampagne, maar ook over het feit dat Nederland zich daar niet tegen heeft uitgesproken. Zo wil ze weten of Jetten erkent dat het pro-Israëlische UN Watch desinformatie als wapen heeft gebruikt en wat hij van de reacties van de Franse, Duitse, Tsjechische en Oostenrijkse ministers vindt. Ook wil ze weten of de premier erkent dat Albanese als Speciaal VN-mensenrechtenrapporteur voor de Palestijnse gebieden een onafhankelijke positie heeft en werkt in opdracht van de VN-mensenrechtenraad. Vindt hij dat de campagne tegen Albanese het instituut van de Verenigde Naties ondermijnt? Dat het essentieel is de legitimiteit van internationale instituties te beschermen, zodat het internationaal recht kan functioneren?

Schade

Als Jetten de vragen van Ouwehand over het internationaal recht met woorden verdedigt, zet ze hem onder druk de daad bij het woord te voegen. Zo wil ze onder andere dat hij Albanese uitnodigt voor een bezoek. Daarmee zou ook de schade worden hersteld die vorig jaar werd aangericht, stelt Ouwehand. Toen trok de commissie Buitenlandse Zaken de uitnodiging aan Albanese om te komen spreken in. Dat gebeurde na een desinformatiecampagne door de SGP, pro-Israël-lobbyclub CIDI en de Telegraaf.

Vorige maand weerlegden de ministers Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken (CDA) en Sjoerd Sjoerdsma van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking (D66) ongefundeerde beschuldigingen van NGO Monitor, een organisatie die net als UN Watch rapporten met suggestieve en niet-onderbouwde verdachtmakingen verspreidt. Volgens de Israëlische belangengroepering zouden organisaties in de Gazastrook waarmee Nederland samenwerkt ‘onder invloed staan van Hamas’. Twee Kamerleden van de groep Markuszower hadden daar vragen over gesteld.

De internationale organisatie Courage International AISBL is een petitie gestart om Francesca Albanese te steunen. De eis is dat de Europese Unie Albanese actief beschermt tegen de sancties die de VS tegen haar heeft ingesteld. Sarah Dobbe (SP) diende daar onlangs een motie over in, die werd aangenomen. Teken de petitie hier.    

© 2007 - 2026 The Rights Forum / Privacy Policy