Oproep Artsen zonder Grenzen is lakmoesproef voor Jetten en D66

‘Rodelijner’ Rob Jetten moet als premier vol aan de bak om de verbanning van 37 hulporganisaties uit Gaza te voorkomen. Voor D66 is dit het moment om zijn verklaarde inzet voor de Palestijnen waar te maken.

Amsterdam, oktober 2025. Rob Jetten voert campagne voor zichzelf met de boodschap ‘Het kan wél’. Dat moet hij nu laten zien. © Alamy / ANP

Artsen zonder Grenzen (AzG) dreigt per 28 februari onder Israëlische dwang te moeten vertrekken uit Gaza. Het is één van in totaal 37 ngo’s waarvoor verbanning dreigt, legden we in een recent artikel uit. Als Israël zijn voornemen ten uitvoer brengt, heeft dat rampzalige gevolgen voor de Palestijnse bevolking.

Het ontzeggen van hulp aan de Palestijnse bevolking is een gecalculeerde stap in de genocide die Israël in Gaza pleegt.

Daarom moet ‘Rodelijner’ en aanstaand premier Rob Jetten op zijn eerste werkdag vol aan de bak, met inzet van alle beschikbare diplomatieke en economische middelen om Israël tot de orde te roepen. Dat eist AzG in een oproep die inmiddels door circa 40.000 Nederlanders mede is ondertekend.

The Rights Forum steunt de oproep van AzG. Het ontzeggen van hulp aan de opgesloten en uitgeputte Palestijnse bevolking is een gecalculeerde stap in de genocide die Israël in Gaza pleegt. Een genocide die het na vertrek van de ngo’s met nóg minder getuigen kan uitvoeren. Dat mag niet gebeuren.

Onderteken de oproep van Artsen zonder Grenzen

De Israëlische genocide moet stoppen én de Nederlandse medeplichtigheid eraan moet stoppen. Dat waren de eisen bij de drie Rode Lijn-demonstraties tussen mei en oktober 2025.

Jetten kent de eisen. Hij liep mee in de eerste demonstratie – met 100.000 deelnemers de ‘kleinste’ van de drie – en kreeg ‘kippenvel’, schreef hij op Facebook. De andere twee telden 150.000 en 250.000 deelnemers.

Het is aan Jetten om daar recht aan te doen. Dat moet snel, om te voorkomen dat de genocide én de Nederlandse medeplichtigheid de volgende fase ingaan. De verbanning van de 37 ngo’s gaat in op 28 februari.

The Rights Forum sluit zich aan bij de oproep van AzG en roept andere organisaties en (bekende) Nederlanders op dit ook te doen. Bescherm de Palestijnen. Bescherm de 37 ngo’s. Onderteken de oproep.

Lees verder Lees minder

Opdracht voor D66

Dit is het moment voor D66 om zijn verklaarde inzet voor de Palestijnen waar te maken, en zo te bewijzen dat onze recente kritiek ter harte is genomen. De opdracht is simpel: vind een meerderheid in de Tweede Kamer voor een motie die het kabinet opdraagt om gehoor te geven aan de oproep van AzG en tienduizenden Nederlanders.

Die motie moet de Nederlandse verplichting onder het Genocideverdrag – om genocide met inzet van alle beschikbare middelen te voorkomen en bestrijden – onderstrepen. Ook D66 erkent die verplichting expliciet. Onder de vorige kabinetten heeft Nederland die echter geschonden, en zich zo medeplichtig gemaakt aan de Israëlische genocide. Dat mag onder een D66-premier geen dag langer duren.

Recept voor meerderheid

Voorwaarde voor een Kamermeerderheid is dat kan worden gerekend op de steun van beoogde coalitiepartners CDA en VVD. Dat hoort geen vraag te zijn. Er mag op worden vertrouwd dat D66 respect voor het internationaal recht als minimumeis aan zijn coalitiepartners heeft gesteld. Sterker, er mag op worden vertrouwd dat het CDA en de VVD eindelijk zélf tot dat inzicht zijn gekomen.

De vraag is of Jetten de koers van zijn voorgangers voortzet, ten koste van de Palestijnen. Dat hoort ondenkbaar te zijn.

Dan komt een ruime meerderheid binnen bereik (de coalitiepartijen plus GroenLinks-PvdA en een aantal kleinere partijen). Daarna is het aan premier Jetten om de motie te vertalen in krachtdadig handelen: 28 februari, de dag dat de genocide de volgende fase ingaat, nadert snel.

Lakmoesproef voor D66

Dit is waarom de oproep van AzG voor D66 dient als lakmoesproef. De overkoepelende vraag is of Nederland binnen de internationale gemeenschap weer een betrouwbare partner wordt – óf dat Jetten de koers van zijn voorgangers voortzet, ten koste van de Palestijnen en de internationale rechtsorde. Die tweede optie hoort ondenkbaar te zijn.

D66 moet nu het verschil maken, zich realiserend dat dit door de samenleving wordt verlangd. In oktober eisten de honderdduizenden deelnemers aan de drie Rode Lijn-demonstratie een eind aan de Israëlische genocide én aan de medeplichtige houding van de Nederlandse regering. Daar moet Jetten op zijn eerste werkdag gehoor aan geven.

© 2007 - 2026 The Rights Forum / Privacy Policy