Deze rubriek kort nieuws is gesloten. Klik hier om naar de huidige rubriek te gaan.

Israël heeft in de Gazastrook 300 kinderen vermoord sinds ‘staakt-het-vuren’ inging

En verder:

  • Alleen al in juli 2256 Israëlische aanvallen op Palestijnen op Westlijke Jordaanoever
  • Trumps ‘Vredesraad’ toont zich andermaal instrument voor Israël
  • Israëlische bezettingsleger valt vluchtelingenkamp Qalandia grootscheeps binnen
  • Overheid moet Israëlische (ex-)militairen toetsen alvorens hen toe te laten
De lichamen van leden van de families Hassayna en Abu Sharia, die in 2023 werden gedood bij een Israëlische aanval en onlangs uit het puin zijn geborgen, zijn bedekt met Palestijnse vlaggen tijdens hun begrafenis in Gaza-stad [c] AP Photo/Jehad Alshrafi/ANP

Israël heeft in de Gazastrook 300 kinderen vermoord sinds ‘staakt-het-vuren’ inging

In de Gazastrook zijn door Israël sinds het zogenoemde staakt-het-vuren de afgelopen 300 dagen zeker 300 kinderen omgebracht, meldt Unicef. Dit komt neer op gemiddeld één kind per dag.

Kinderen worden door Israël gericht tot doelwit gemaakt, en dat is onderdeel van de genocide, zoals The Rights Forum onlangs schreef op basis van een rapport van de Onafhankelijke Internationale Onderzoekscommissie van de VN voor het bezette Palestijnse gebied, inclusief Oost-Jeruzalem, en Israël.

Israël heeft sinds oktober 2023 in de Gazastrook zo’n 22.000 kinderen vermoord en zeker 44.143 andere kinderen verwond. Dat is maar liefst 30 procent van de doden en 26 procent van de gewonden. Van deze kinderen waren minstens 5.031 jonger dan vijf jaar, 1.029 jonger dan één jaar, en waren er ongeveer 420 nog maar net geboren.

In de hele Gazastrook kampen kinderen nog steeds met acute ondervoeding, ziekten, onveilig drinkwater en beschadigde sanitaire voorzieningen.

Alleen al in juli 2256 Israëlische aanvallen op Palestijnen op Westlijke Jordaanoever

Het Israëlische bezettingsleger en kolonisten hebben alleen al in juli 2256 aanvallen op Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever gepleegd. Dat stelt de Palestijnse Commissie voor Verzet tegen de Muur en Nederzettingen. Daarbij werden zeker zeven Palestijnen gedood, onder wie een zeventienjarige jongen. Honderden anderen raakten gewond.

Het Israëlische leger was verantwoordelijk voor 1.458 aanvallen, terwijl kolonisten 798 razzia’s hielden.

Het leger sloopte 165 Palestijnse bouwwerken, waaronder 88 woningen, 63 landbouwconstructies en 11 andere gebouwen. De kolonisten vernietigden tientallen eigendommen, verwoestten landbouwgrond, pleegden diefstal en ontwortelden ruim 5000 bomen. Ook probeerden ze 29 illegale nederzettingen te vestigen.

Dit jaar hebben kolonisten zeker 4.286 razzia’s op Palestijnen op de Westoever gehouden.

Sinds het begin van de genocide zijn op de Westelijke Jordaanoever en in Oost-Jeruzalem meer dan 1.182 Palestijnen gedood en zo’n 13.000 gewond geraakt. Israël heeft bijna 24.000 anderen in detentie gezet.

Trumps 'Vredesraad' toont zich andermaal instrument voor Israël

De door de Trump opgerichte en geleidde ‘Vredesraad’ heeft opnieuw laten zien dat het een instrument is voor Israëls koloniale plannen voor de Gazastrook.

Zaterdag publiceerde de raad een routekaart voor de implementatie van ‘Trumps vredesplan’. Hamas was akkoord gegaan met deze routekaart, waarin stond dat de groep stapsgewijs zou ontwapenen synchroon met de volledige Israëlische terugtrekking uit het gebied.

Israëlische ministers riepen direct dat het plan ‘onacceptabel’ was. Israël wil zich zich helemaal niet terugtrekken uit de Gazastrook en neemt juist stapsgewijs steeds meer gebied in.

Maandag sprak de raad met premier Netanyahu en kort daarna veranderde het pardoes de bepalingen van de routekaart, volledig in lijn met Israëls eisen. De raad zei nu dat Israël zich pas zou terugtrekken tot achter de oorspronkelijke gele lijn in de Gazastrook nadat Hamas zich volledig zou hebben ontwapend. Over een volledige terugtrekking werd in het geheel niet meer gesproken.

En dit door Israël gedicteerde plan, waar Hamas niet mee akkoord is – of kan gaan –  effent de weg voor een permanente Israëlische bezetting van de Gazastrook.

Raad van onderwerping: oorlogsmisdadigers, miljardairs en zionisten

Israëlische bezettingsleger valt vluchtelingenkamp Qalandia grootscheeps binnen

Na de vluchtelingenkampen Jenin, Tulkarm en Nur Shams is het Israëlische bezettingsleger ook het Qalandiakamp aan de zuidkant van Ramallah grootscheeps binnengevallen. Het heeft de ingangen naar het kamp volledig geblokkeerd.

Minister van Defensie Katz kondigde vorige week aan dat hij het Israëlische leger opdracht had gegeven een volgend vluchtelingenkamp in te nemen en de Palestijnse bewoners te verdrijven. 
Begin 2025 verwoestte het bezettingsleger de vluchtelingenkampen Jenin, Tulkarm en Nur Shams grotendeels. Daardoor maakte het zo’n veertigduizend nakomelingen van Palestijnen die in 1948 waren verdreven, opnieuw dakloos. De vluchtelingen mogen nog altijd niet terugkeren naar huis. Velen hebben nauwelijks de gelegenheid gekregen iets van hun spullen mee te nemen.

Bijna failliete Palestijnse Autoriteit moet honderden miljoenen euro's schadevergoeding betalen

De bijna failliete Palestijnse Autoriteit (PA) moet een schadevergoeding van rond 570 miljoen euro betalen aan nabestaanden van Amerikaanse slachtoffers van aanslagen in West-Jeruzalem tijdens de Tweede Intifada (2000-2005). Een rechter van het Amerikaanse Hooggerechtshof weigert de schadevergoeding op te schorten.

De PA en de PLO hadden om daarom gevraagd in afwachting van hun hoger beroep tegen een beslissing van een lagere rechtbank. Die had de zaak opnieuw geopend, jaren nadat deze was afgewezen.

De PA heeft al jaren grote financiële problemen. Een groot deel van zijn inkomsten komt uit belastingen en invoerrechten die Israël namens de PA int, maar sinds oktober 2023 nauwelijks nog overdraagt. Financiële steun van Europese landen, de VS en uit de Arabische wereld is afgenomen.

Salarissen en pensioenen worden daardoor onvolledig en onregelmatig uitgekeerd en ook heeft het grote gevolgen voor het Palestijnse gezondheidssysteem. Ziekenhuizen en apparatuur zijn verouderd en met name medicijnen voor chronische aandoeningen, kanker en bepaalde specialistische behandelingen zijn schaars.

‘Israël streeft ernaar Palestina fysiek, economisch, cultureel en politiek te laten verdwijnen’

Dat concludeert Mary Robinson, voormalig president van Ierland (1990-1997) en Hoge VN-Commissaris voor de Mensenrechten (1997-2002). Op Instagram doet zij verslag van haar reis naar de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Zij maakte de reis als lid van The Elders, de door Nelson Mandela opgerichte groep van voormalige wereldleiders die zich inzetten voor vrede en mensenrechten.

Robinson schrijft dat de situatie op de Westoever sinds haar vorige bezoek in 2023 ernstig is verslechterd. ‘In het volle zicht voltrekt zich een steeds brutaler en agressiever proces van Israëlische annexatie van Palestijns grondgebied’, schrijft zij. Samen met drie mede-Elders had zij hierover een ‘robuuste uitwisseling’ met de Israëlische president Herzog.

The Elders pleiten voor vrijlating van de Palestijnse leider Marwan Barghouti uit Israëlische gevangenschap om zo een politieke oplossing voor het ‘Palestijns-Israëlische conflict’ te bespoedigen. Net als andere gevangenen wordt Barghouti ernstig mishandeld.

Robinson besloot haar reis in Brussel, waar zij verslag uitbracht aan de EU. Ze noemt het ‘ontzettend frustrerend’ dat de EU door een ‘gebrek aan politieke wil’ nog altijd geen verbod heeft ingesteld op de Europese handel met Israëls illegale nederzettingen in bezet Palestijns gebied.

Overheid moet Israëlische (ex-)militairen toetsen alvorens hen toe te laten

In een opinie-artikel in NRC bepleit jurist en oud-diplomaat Angélique Eijpe dat Israëlische (ex-)militairen gescreend dienen te worden alvorens zij tot Nederland worden toegelaten. Die toetsing moet uitwijzen of zij betrokken zijn (geweest) bij ernstige internationale misdrijven in Gaza. Gezien de Israëlische dienstplicht is die kans reëel.

Eijpe schrijft dat de juridische- en onderzoeksinstrumenten voor zo’n toetsing aanwezig zijn en in andere gevallen ook beleidsmatig worden ingezet. Maar ‘waar het gaat om internationale misdrijven gepleegd in Gaza, Libanon of op de Westelijke Jordaanoever’ bestaat geen beleid. Israël wordt uitgezonderd. Dat is een politieke keuze.

Bij een internationale debatwedstrijd, afgelopen week in Utrecht, bleken zich Israëlische militairen onder de deelnemers te bevinden. Tegen één van hen was bij het Openbaar Ministerie een klacht ingediend wegens door hemzelf vastgelegde misdaden In Gaza. Hij kon het land ongestoord verlaten.

Eind juni bepleitte Eijpe in De Volkskrant dat de overheid conform haar juridische plicht onderzoek dient in te stellen naar Nederlanders in Israëlische krijgsdienst die mogelijk betrokken zijn bij internationale misdrijven in Gaza. Ook dat onderzoek is uitgebleven.

Betrokkenheid van Nederlanders bij misdrijven in Gaza moet onderzocht

Israël bereidt sloop voor van 72 huizen in Palestijnse dorp Al-Walaja

In de afgelopen maanden heeft Israël 72 slooporders uitgevaardigd voor gebouwen in het Palestijnse dorp Al-Walaja. De meeste van de bedreigde gebouwen zijn woonhuizen – tot tien verdiepingen hoog –, waardoor ruim honderd Palestijnse families hun huis dreigen te verliezen. Dat schrijft de Israëlische organisatie Ir Amim.

Al-Walaja ligt op de Palestijnse Westelijke Jordaanoever ten westen van Bethlehem en ten zuiden van Jeruzalem. In 1967 bezette Israël de Westoever en werd Oost-Jeruzalem met het omringende gebied illegaal geannexeerd, waarbij Al-Walaja in tweeën werd gesplitst. Als gevolg van de Oslo-akkoorden (1993-1995) kwam ruim 86 procent van het niet-geannexeerde deel in het zogenoemde C-gebied terecht, waarover Israël de controle uitoefende totdat het in 1999 zou opgaan in de Palestijnse staat in wording.

Die staat is er nooit gekomen. In plaats daarvan wordt met name het C-gebied – circa 60 procent van de Westoever – door Israël etnisch gezuiverd, onder meer door het slopen van Palestijnse gebouwen die als ‘illegale constructies’ worden aangemerkt. Dat zijn gebouwen waarvoor de bezetter geen ‘vergunning’ heeft afgegeven. Dat sloopproces is onder druk van de kolonistenorganisatie Regavim en de ‘regionale raad van de [illegale] Gush Etzion-nederzettingen’ in een stroomversnelling gekomen, schrijft Ir Amim.

Regavim en haar directeur Meir Deutsch werden eind mei door de EU gesanctioneerd.

In Gaza-stad zijn vandaag 112 Palestijnen begraven. Hun lichamen zijn de afgelopen twee weken geborgen van onder het puin in de wijk Sabra. Het gaat om leden van twee grote families, Hassayna en Abu Sharia.

Ze werden gedood bij een Israëlische bombardement op Sabra in 2023. Bij die aanval werden in totaal 308 mensen gedood, onder wie veertig vrouwen en dertig kinderen, meldt Al Jazeera

De overige lichamen konden niet worden geborgen, vanwege een gebrek aan brandstof en materialen, aldus Burgerbeschermingsdienst van Gaza.

‘Deze begrafenis laat ons zien hoe verwoestend de tol van deze genocide is geweest, terwijl er nog steeds duizenden mensen onder het puin liggen van hun verwoeste gebouwen’, zegt de correspondent van Al Jazeera ter plekke, Tareq Abu Azzoum.

Naar schatting liggen 8000 lichamen van gedode Palestijnen nog onder het puin in de Gazastrook. Bijna 3000 lichamen zijn door de hitte van explosies bij bombardementen volledig verdampt.

De lichamen van leden van de families Hassayna en Abu Sharia, die in 2023 werden gedood bij een Israëlische aanval en onlangs uit het puin zijn geborgen, zijn bedekt met Palestijnse vlaggen tijdens hun begrafenis in Gaza-stad [c] AP Photo/Jehad Alshrafi/ANP

Israël heeft zondag negentien Palestijnen in de Gazastrook gedood. Daarmee was het de dodelijkste dag sinds februari dit jaar. Hamas kondigde vrijdag juist aan dat het akkoord was gegaan met ontwapening, indien Israël zijn aanvallen stopt.

Onder de doden zijn meerdere gezinnen, meldt Al Jazeera op basis van ziekenhuisbronnen. In Gaza-stad werd een gezin van drie gedood: Abdullah Abu Taif (33), zijn zwangere vrouw Abeer Anan (29) en hun vijf jaar oude zoontje Azzam. Reddingswerkers vonden het ongeboren kind tussen het puin; het was door de kracht van de explosie uit de moeder gerukt.

Een aanval op een appartement in Khan Yunis doodde drie gezinsleden: Mahmoud Al-Hams (38), Fatima (37), en hun dochtertje. Het echtpaar Kamu Abu Muailiq (68) en Huda (59) werd gedood bij een aanval op een huis in Deir al-Balah. Bij aanvallen op tenten voor ontheemden Palestijnen werden nog eens drie mensen gedood.

Al vóór zondag had Israël de bombardementen op de Gazastrook verhevigd. In juli doodde het Israëlische leger 152 Palestijnen – de dodelijkste maand sinds het ingaan van het bestand tussen Hamas en Israël in oktober vorig jaar. Israël heeft zich geen dag aan het staakt-het-vuren gehouden.

Israël heeft een 16-jarige Palestijn een week lang in levensbedreigende toestand aan een ziekenhuisbed in Jeruzalem geketend. Zijn gezondheid was ernstig verslechterd in het Oferdetentiecentrum.

De tiener kreeg daar geen medische zorg, totdat zijn toestand levensbedreigend verslechterde. Zijn ouders mochten hem niet in het ziekenhuis bezoeken, al was hij buiten bewustzijn en lag hij aan de beademing.

De jongen werd in februari door het bezettingsleger uit Bethlehem meegenomen. Eind juli werd hij met schurft overgebracht naar het ziekenhuis. De infectie had zijn vitale organen aangetast.

De Israëlische gevangenisdienst (IPS) weigerde de ouders hun zoon in het ziekenhuis te laten bezoeken, tot het Israëlische Hooggerechtshof daartoe het bevel gaf.

Palestijnse gevangenen in Israël mogen geen familiebezoek ontvangen, en sinds oktober 2023 mag ook het Rode Kruis hen niet meer bezoeken. Onlangs beval het Israëlische Hooggerechtshof het Rode Kruis weer toe te laten, maar de IPS blijft obstakels opwerpen.

De jongen is inmiddels vrijgelaten.

Israël bombardeert magazijnen met medische voorraden bij ziekenhuis in Gazastrook

Israël heeft vanochtend de magazijnen met medische voorraden van het Al-Aqsaziekenhuis in Deir al-Balah in het centrale deel van de Gazastrook gebombardeerd.

Twee van de vier magazijnen zijn volledig verwoest, zegt het ministerie van Gezondheid in de Gazastrook. De andere twee zijn zwaar beschadigd. Ook de polikliniek van het ziekenhuis, dat naast de magazijnen ligt, raakte beschadigd.

‘Essentiële hoeveelheden medische benodigdheden bestemd voor de verzorging van patiënten en gewonden zijn verloren gegaan of vernietigd’, zegt het ministerie.

‘De Israëlische bezetting houdt niet alleen de verstikkende belegering in stand, waardoor medicijnen niet naar binnen kunnen en duizenden patiënten niet naar het buitenland kunnen reizen voor behandeling – het blijft ook de resterende infrastructuur van het gezondheidssysteem aanvallen en de toch al beperkte middelen vernietigen.’

De krater van het bombardement op de magazijnen van het Al-Aqsaziekenhuis in Deir al-Balah [c] Ministerie van Gezondheid in Gaza

Nieuwe illegale buitenpost bij christelijk Westoever-dorp Taybeh

Israëlische kolonisten hebben een deel van het christelijke dorp Taybeh op de bezette Westelijke Jordaanoever afgezet en een stuk land bezet. Dat deden ze bij de ingang van Taybeh, waar eerder al twee illegale buitenposten werden opgezet.

Taybeh, het enige volledig christelijke dorp op de Westoever, dreigt volledig omsingeld te worden door kolonisten. Het ligt in het noordelijke deel van de Westoever, waar de laatste tijd het geweld van kolonisten en het Israëlische leger verder toeneemt.

Volgens de lokale priester, Bashar Fawadleh, is het roven van steeds nieuwe stukken land door kolonisten bedoeld als intimidatie met als uiteindelijk doel de christenen van hun historische land te verdrijven. Tegen de site Vatican News zei hij eerder deze maand dat de oprichting van een nieuwe buitenpost het gevoel van onveiligheid dat de gemeenschap al ervaart, verder versterken. Buitenposten, die ook volgens de Israëlische wet illegaal zijn maar waar de autoriteiten nooit tegen optreden, zijn vaak een voorloper van een volgens het internationale recht illegale permanente nederzetting.

Bij The Vulnerable People Project loopt al langere tijd de campagne Stand With Westbank Christians om te helpen de gemeenschap van christelijke Palestijnen te beschermen.

Spoedklacht bij OM tegen Israëlische reservist die nu in Utrecht is

De Hind Rajab Foundation (HRF) en het European Legal Support Center (ELSC) hebben afgelopen zondag bij het Openbaar Ministerie een spoedklacht ingediend tegen Leon Khlebnikov, een Israëlische reservist die nu in Nederland is. Hij is jurylid bij een internationale debatwedstrijd die deze week in Utrecht wordt gehouden. Tot nu toe heeft het OM geen actie ondernomen.

De HRF en ELSC, vertegenwoordigd door advocaat Haroon Raza, hebben bewijs tegen Khlebnikov verzameld via zijn social media-accounts. Hij zou als lid van een tankbemanning in de Gazastrook medeverantwoordelijk zijn voor het vernietigen van civiele infrastructuur, waaronder een school in Rafah. Ze beschuldigen hem op grond van de Nederlandse Wet Internationale Misdrijven van oorlogsmisdaden, misdaden tegen de menselijkheid en genocide tegen het Palestijnse volk.

In juni vorig jaar zei Chris Sidoti, lid van de VN-onderzoekscommissie voor de Bezette Palestijnse Gebieden en Israël, tijdens een persconferentie dat iedereen die een rol heeft gespeeld in de ‘militaire strategie’ van Israël in de Gazastrook na 7 oktober 2023 verdacht wordt van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Later herhaalde hij dat.

De HRF en ELSC vrezen dat Khlebnikov Nederland weer verlaat voor hij verantwoordelijk gehouden kan worden voor zijn daden. De debatwedstrijd duurt tot en met morgen, 31 juli. Daan de Grefte, jurist bij het ELSC, benadrukt dat verantwoording afleggen voor oorlogsmisdaden het absolute minimum zou moeten zijn na drie jaar aanhoudende genocide in Palestina. Maar hij spreekt ook de Nederlandse universiteiten aan – de debatwedstrijd wordt gefaciliteerd door de Universiteit Utrecht: ‘Deze zaak is ook exemplarisch omdat ze laat zien welke rol Nederlandse universiteiten, ondanks al hun beloftes, nog steeds spelen in de rehabilitatie van en het bieden van een platform aan oorlogsmisdadigers.’

Israël rooft land in Zone A voor een weg tussen illegale nederzettingen

Het Israëlische leger heeft in het noorden van de Westelijke Jordaanoever Palestijns land geroofd in Zone A, om er een weg aan te leggen tussen twee nieuwe illegale nederzettingen. The Rights Forum schreef vorige week al dat deze ontwikkeling in de lijn der verwachting lag.

Het is voor het eerst dat Israël nu ook land in Zone A rooft voor strikt civiele doeleinden. In die zone heeft de Palestijnse Autoriteit de nominale controle, maar Israël neemt ook daar regelmatig land in beslag om ‘veiligheidsredenen’ en valt er regelmatig binnen. Zone A beslaat 18 procent van de Westelijke Jordaanoever en omvat de Palestijnse steden.

De weg op het geroofde land wordt aangelegd tussen de illegale nederzettingen Emek Dotan en Noah, twee van 34 onlangs door de Knesset goedgekeurde nieuwe illegale nederzettingen in het noorden van de Westelijke Jordaanoever. De eerste zionisten zullen er naar verwachting volgende maand intrekken.

Israëlische leger breekt herdenking vermoorde Palestijn Awdah Hathaleen op

De Israëlische grenspolitie heeft de herdenking van de moord op de Palestijnse activist Awdah Hathaleen opgebroken.

Palestijnse en Israëlische vrienden en familie van Hathaleen hielden eergisteren een herdenking in zijn dorp Umm al-Khair op de bezette Westelijke Jordaanoever. Hathaleen werd op 28 juli 2025 doodgeschoten door de Israëlische kolonist Yinon Levi tijdens een pogrom op zijn dorp. Levi is nooit vervolgd.

De politie viel de herdenking binnen en verklaarde het gebied een ‘gesloten militaire zone’. Een Israëlische parlementslid dat de herdenking bijwoonde, Ofer Cassif, werd fysiek aangevallen. ‘Maar ik ben niet waar het om gaat’, schrijft Cassif op X.Het gaat om de brute realiteit van de bezetting.’

De begrafenis van Hathaleen vorig jaar werd ook aangevallen door Israëlische agenten. Ze ontvoerde het lichaam van Hathaleen en gaven dat pas ruim een week later terug om te worden begraven.

Het aanvallen of verbieden van herdenkingen en begrafenissen van Palestijnse doden is een bekende Israëlische praktijk. Zo sloeg de Israëlische oproerpolitie in op rouwende mensen tijdens de begrafenis van de vermoorde journalist Shireen abu Akleh in 2022.

Hathaleen werkte mee aan de met een Oscar-bekroonde documentaire No Other Landwaarin het Israëlische regime van onderdrukking, verdrijving en apartheid in de streek Masafir Yatta wordt vastgelegd.

Op maandag zijn zestig Palestijnen vrijgelaten die hebben vastgezeten in martelcentra in Israël. Bij aankomst in Khan Younis in de Gazastrook zijn ze opgevangen in een ziekenhuis. De meeste vrijgelaten mannen waren gewond en uitgemergeld, en een deel van hen kon niet meer lopen.

De mannen waren door het Internationale Rode Kruis opgehaald uit de beruchte Israëlische gevangenkampen S’de Teiman, Ofer en Negev. In een Rode Kruis-bus werden ze naar de Gazastrook gebracht, waar ze werden opgewacht door familieleden en anderen. Het weerzien was emotioneel en hartverscheurend.

Eén van de vrijgelaten mannen, Abdullah Kilani, werd in december 2024 gearresteerd. Hij vertelde een journalist: ‘De omstandigheden waren extreem zwaar. Ik kan nog steeds niet geloven dat ik vrij ben.’

Een ander, Mohammed Jabr al-Majdalawi, zei dat hij anderhalf jaar vastzat. ‘Ik huil omdat we zoveel hebben geleden. Woorden schieten tekort om te beschrijven wat we hebben meegemaakt. De gevangenen die nog vastzitten, lopen nog steeds gevaar.’ Hij drong er bij internationale instanties op aan om actie te ondernemen.

Het is de eerste groep Palestijnen die vrij komt sinds het zogeheten ‘staakt-het-vuren’ inging in oktober vorig jaar.

Rotterdamse ambtenaren keren zich tegen aanwezigheid van Israëlische ambassadeur bij Holocaustherdenking

Rotterdamse ambtenaren hebben vanmiddag een verklaring gepubliceerd, waarin zij stellen dat de ambassadeur van Israël ‘niets te zoeken heeft bij de herdenking van joodse slachtoffers van deportaties en moord’. Diens voorgenomen aanwezigheid bij de herdenking op 30 juni in Rotterdam heeft tot ophef geleid.

De ambtenaren wijzen erop dat de ambassadeur het Israëlische regime vertegenwoordigt ‘dat zich schuldig maakt aan genocide, oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid’. ‘Zijn aanwezigheid zal een negatieve impact hebben op de waardigheid van de herdenking en de geloofwaardigheid van de intenties bij de organisatoren en de gasten’, stellen zij vast.

Ook protesteren de ambtenaren tegen de voorgenomen aanwezigheid van burgemeester Carola Schouten (ChristenUnie) bij de herdenking indien die wordt bijgewoond door de ambassadeur. Daarmee zou Schouten het signaal afgeven dat Rotterdam ‘het Israëlische regime en haar onbegrensde criminele daden’ legitimeert. Ook noemen zij het ‘ongepast ten aanzien van de vele moslim- en Palestijnse medeburgers’ in de stad.

De ambtenaren zien hun krachtige verklaring als vervulling van hun ‘ambtseed op de Grondwet’ en hun integriteit. Zij wijzen op de rol van Rotterdamse ambtenaren die tijdens de Tweede Wereldoorlog meewerkten aan de vervolging van Joodse burgers, in plaats van zich daartegen te verzetten. ‘”Nooit meer” is en blijft een moreel anker’, schrijven zij tot besluit: ‘Nie wieder is jetzt’.

Lees hier de hele verklaring van de ambtenaren

De Israëlische premier Benjamin Netanyahu vloog gisteren door het luchtruim van Griekenland, Italië en Frankrijk, op weg naar de Verenigde Staten, waar hij president Trump bezoekt. De drie landen gaven Netanyahu’s toestel toestemming hun luchtruim te gebruiken. Dat is geen schending van hun verplichting Netanyahu te arresteren omdat hij wordt gezocht door het Internationaal Strafhof, maar volgens experts wel ‘tegen de geest’ van het Verdrag van Rome.

Netanyahu wordt door het Internationaal Strafhof (ICC) gezocht op verdenking van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Landen die het Verdrag van Rome hebben ondertekend, zijn verplicht verdachten aan te houden als die op hun grondgebied komen. Het luchtruim hoort daar in principe bij, maar er zijn weer andere verdragen die stellen dat landen vliegtuigen niet tot landen kunnen dwingen, ook niet als er verdachten van misdaden aan boord zijn. Mocht zo’n vliegtuig een noodlanding moeten maken, dan stijgt de kans dat arrestatie volgt.

Het is niet de eerste keer dat Netanyahu het Europese luchtruim gebruikt voor vluchten naar de VS. Volgens een expert internationaal recht, Sergey Vasiliev van de Open Universiteit in Nederland, die daarover sprak met Middle East Eye, creëren landen op deze manier een ‘veilige corridor’. Vasiliev: ‘Op deze manier normaliseren ze deze vorm van afwijkend gedrag onder de staten die partij zijn bij het ICC.’

Twee weken geleden kondigde de VS aan dat het landen onder druk zou gaan zetten om uit het Internationaal Strafhof te stappen. Twee landen hebben deze stap sindsdien gezet: Venezuela en Tsjaad.

Beide landen geven vermeende ‘vooringenomenheid’ van het Hof als reden eruit te stappen, maar er wordt breed aangenomen dat Amerikaanse druk de doorslag gaf.

Vorige week drong minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio in een telefoongesprek met zijn Tsjadische collega erop aan dat Tsjaad zijn lidmaatschap zou heroverwegen. Sinds de ontvoering van de voormalig Venezolaanse president Maduro begin dit jaar heeft de VS vergaande invloed op Venezuela.

De VS prees de president van Venezuela voor haar deelname aan ‘de door Amerika geleide inspanningen om het corrupte en waardeloze [Strafhof] te ontmantelen’ en riep andere landen op hetzelfde te doen.

Vorig jaar legde de VS elf medewerkers van het Hof al zware sancties op als vergelding voor de uitgevaardigde arrestatiebevelen voor de Israëlische bewindslieden Benjamin Netanyahu en Yoav Gallant. Eerder deze week zei Netanyahu dat Rubio hem had verzekerd dat de VS ‘hard zal optreden’ tegen het Hof.

‘We gaan het Strafhof steen voor steen afbreken’

Onder een door Israël gebombardeerd gebouw in de Gazastrook zijn de resten van 99 Palestijnen aangetroffen. Dat schrijft het Palestijnse persbureau Wafa.

De doden waren diverse generaties van twee families en lagen onder het puin wat vroeger de wijk Sabra was, ten zuiden van Gaza-stad. Israël heeft het gebouw waaronder de lichamen lagen sinds oktober 2023 diverse keren gebombardeerd, de laatste keer op 7 juni 2025.

De lichamen van zo’n 8.000 Palestijnen liggen nog altijd onder het puin van door Israël gebombardeerde panden. Reddingspogingen zijn praktisch onmogelijk, omdat Israël onder andere geen graafmachines tot de Gazastrook toelaat. Ook zijn veel beoogde locaties ontoegankelijk voor de Palestijnen.

Israël heeft ruim 70 procent van de Gazastrook bezet, ondanks toezeggingen dat het zich geleidelijk zou terugtrekken uit het gebied. Het zogenoemde staakt-het-vuren van vorig jaar oktober ten spijt, bombardeert het de Gazastrook nog dagelijks. Sinds oktober vorig jaar heeft het daarbij meer dan 1200 Palestijnen gedood, onder wie bijna 300 kinderen.

Israël heeft in de Gazastrook volgens de officiële cijfers van de autoriteiten sinds 7 oktober 2023 zeker 73.333 Palestijnen gedood, onder wie ruim 20.000 kinderen. Het werkelijk aantal is waarschijnlijk veel hoger, schattingen lopen uiteen tussen de 100.000 en 126.000 doden door direct geweld. Op de Westelijke Jordaanoever betreft dit 1,109 Palestijnen, onder wie zeker 243 kinderen.

Het Israëlische leger heeft maandagavond twee Palestijnen in de Gazastrook gedood. Dat meldt het Palestijnse persbureau Wafa op basis van ziekenhuizen.

Het gaat om twee burgers, aldus Wafa. Een man werd gedood in Jabalia in het noorden van de Gazastrook. Een Israëlische drone schoot een raket op hem af. Een tweede man werd gedood bij een aanval in Deir al-Balah in het midden van de Gazastrook.

Ondanks een akkoord met Hamas over een wapenstilstand in oktober vorig jaar, heeft Israël het vuren nooit gestaakt. Het Israëlische leger heeft sindsdien meer dan 1.200 Palestijnen in de Gazastrook gedood, onder wie circa 300 kinderen. De Israëlische luchtmacht blijft in Gaza ‘routinematig’ kinderen doden, berichtte de Israëlische krant Haaretz vorige week.

Deze maand alleen al doodde Israël meer dan 100 mensen in de enclave. Vorig week dinsdag werd een heel gezin van twee ouders en vier kinderen in hun slaap gedood bij een luchtaanval in Gaza-stad.

Een VN-commissie concludeerde vorige maand dat de genocide op de Palestijnen nog altijd door gaat, en dat kinderen daarbij specifiek doelwit zijn van Israël.

Nieuw VN-rapport: ‘De essentie van de kindertijd in Gaza is vernietigd’

Vier partijen willen Spaans bedrijf uitsluiten van OV-aanbesteding Amsterdam

De Amsterdamse fracties van PRO, DENK, D66 en Bij1 willen dat het Gemeentelijk Vervoerbedrijf GVB het Spaanse spoorbedrijf CAF uitsluit als leverancier van 75 nieuwe trams. Voor die order loopt een aanbestedinsprocedure.

CAF is betrokken bij de aanleg van de Jerusalem Light Rail, een tramverbinding die Israëlisch West-Jeruzalem verbindt met illegale Israëlische nederzettingen in Oost-Jeruzalem en omgeving. Hierom is CAF door de VN op een zwarte lijst geplaatst (p.9, nummer 38) van bedrijven die bijdragen aan en profiteren van Israëls illegale kolonisering van Palestina.

Het Parool noemt de aanbesteding een toets voor het eerdere besluit van de Amsterdamse gemeenteraad om geen diensten of goederen af te nemen van bedrijven die op de zwarte VN-lijst staan of voorkomen in het rapport Don’t Buy Into Occupation.

CAF ligt wereldwijd onder vuur vanwege zijn activiteiten in bezet Palestina. Al in 2021 werd in Nederland actie gevoerd tegen deelname van het bedrijf aan aanbestedingen.

© 2007 - 2026 The Rights Forum / Privacy Policy