Save the Children: marteling van Palestijnse kinderen in Israëlische cel steeds extremer

Save the Children brengt een rapport naar buiten over systematische foltering en verkrachting van Palestijnse kinderen in Israëlische detentiecentra. De situatie is schokkender dan ooit.

Een Palestijnse jongen wordt opgevangen na zijn vrijlating uit de Israëlische gevangenis in juli 2024 in de Gazastrook © Imago / Ali Hamad apaimages / Alamy

Zo’n 350 kinderen worden in Israëlische gevangenissen lichamelijk en mentaal gemarteld, seksueel misbruikt en uitgehongerd. Dat schrijft NRC op basis van een rapport van Save the Children. De situatie in de gevangenissen was al ernstig voor kinderen, maar is sinds 7 oktober 2023 verder verslechterd.

Het rapport, getiteld ‘Gemarteld: het escalerende misbruik van Palestijnse kinderen in Israëlische militaire detentie’, was vorige zomer al klaar, maar werd niet vrijgegeven onder druk van Israël, bevestigt Save the Children. De organisatie heeft het rapport naar The Rights Forum toegestuurd.

De boodschap die ik naar de wereld wil sturen is de boodschap die elke gevangene wil delen: we zijn slachtoffer van wrede marteling. We hebben hulp nodig, van wie ons maar kan helpen. De wereld moet weten wat wij doormaken en welk lijden we ervaren. -

Ameer (niet zijn echte naam), opgesloten toen hij 15 was, aan het woord in het Save the Children-rapport

De mishandelingen, zo staat in het rapport, beginnen al op het moment dat kinderen worden opgepakt. Soms gebeurt dat op straat, maar vaak ook bij zeer gewelddadige invallen van Israëlische militairen bij Palestijnse families thuis. Kinderen worden geschopt, geslagen, geblinddoekt. Ze worden urenlang agressief ondervraagd, zonder dat daarbij hun ouders of een advocaat aanwezig mogen zijn.

In de detentiecentra zijn ernstige martelingen vervolgens aan de orde van de dag. Speciale cellen voor kinderen zijn er niet: ze zitten in overvolle cellen samen met volwassenen. Daar heersen ziektes wegens gebrek aan hygiëne en medische zorg. Gevangenen, óók de kinderen, krijgen nét genoeg eten om in leven te blijven. Geregeld worden kinderen lange tijd in isoleercellen geplaatst.

Mensenrechtencrisis

Save the Children kwam aan de informatie door 165 vrijgelaten kinderen en 32 ouders vragenlijsten te laten invullen. Ook sprak ze met sociale hulpverleners en advocaten. De conclusie is dat de martelingen systematisch zijn, en de misstanden sinds oktober 2023 zijn verergerd.

Eerder al, in 2024, rapporteerde Save the Children samen met de Palestijnse Commissie voor Gedetineerden en Ex-Gedetineerdenzaken en de (Amerikaanse) YMCA dat marteling van kinderen in detentie toenam. Dat rapport bouwde ook voort op eerder onderzoek. Met andere woorden: Save the Children houdt al jaren de vinger aan de pols. Het nieuwe rapport stelt dat de opsluiting van Palestijnse kinderen in Israëlische cellen al decennialang een ‘mensenrechtencrisis’ is.

Alle kinderen waarmee ik in contact ben geweest, vertelden me over seksueel geweld, en ze werden allemaal meerdere keren gedwongen om zich helemaal uit te kleden. Ze werden geslagen op hun genitaliën, en veel kinderen werden verkracht. Het misbruik is systematisch. -

Een advocaat die kinderen bijstaat, aan het woord in het Save the Children-rapport

De martelingen en vernederingen maken de kinderen zo kapot, dat ze na vrijlating ernstig blijven lijden, ondanks steun van hun familie en gemeenschap. Het rapport schrijft dat het ze niet lukt om terug te keren naar het leven dat ze voor hun gevangenschap leden.

Een deel van de kinderen trekt zich terug omdat ze andere mensen niet meer vertrouwen of omdat ze ‘te verdrietig’ of ‘te bang’ zijn om met leeftijdgenoten om te gaan. Bijna de helft van de kinderen lukte het hun vrijlating niet om weer naar school te gaan.

Israëlische druk

Save the Children heeft besloten het rapport niet op hun site te zetten. Desgevraagd zegt de organisatie dat het telkens de balans opmaakt tussen aan de ene kant publiekelijk misstanden aankaarten en aan de andere kant rekening houden met Israëlische repressie.

Juliëtte Verhoeven, beleidsmedewerker bij Save the Children: ‘Wij zijn op de eerste plaats een humanitaire organisatie, met 200 medewerkers in Gaza en honderd op de Westelijke Jordaanoever. We hebben een miljoenenbudget in Gaza en helpen daar veel mensen, en we willen heel graag doorgaan met dat werk.’

Volgende week doet het Israëlische Hooggerechtshof uitspraak in de zaak die 37 internationale ngo’s aanspanden tegen het besluit van de regering hun werk te verbieden als ze zich niet opnieuw zouden registreren. De organisaties weigerden registratie omdat die hun medewerkers in gevaar brengt.

In februari werd het besluit opgeschort tot de uitspraak van het Hooggerechtshof. Waarom heeft Save the Children niet gewacht met het naar buiten brengen van het rapport tot die uitspraak achter de rug is? Verhoeven: ‘Na volgende week is de druk niet ineens voorbij. Er blijven altijd procedures lopen.’

Petitie

Bovendien staat marteling in Israëlische gevangenissen momenteel vol in de aandacht. Verhoeven wijst op het rapport over het martelen van Palestijnse gevangenen van VN-rapporteur voor Palestina, Francesca Albanese, dat vorige maand uitkwam.

Ook de petitie van The Rights Forum, waarin het kabinet-Jetten wordt opgeroepen om eindelijk actie te ondernemen tegen Israël wegens de wijdverbreide en systematische martelingen, speelde een rol in het besluit het rapport nu via de media openbaar te maken.

Hoe groot de druk op humanitaire organisaties kan zijn, bleek eerder deze week. Toen maakte Defense for Children International bekend dat het al zijn werk in Palestina staakt. De organisatie vestigde al 35 jaar de aandacht op Israëlische wreedheden tegen Palestijnse kinderen.

Schending oorlogsrecht

Save the Children eist van de Israëlische regering dat het alle kinderen in detentie vrijlaat en de massa-arrestaties van kinderen stopt. Het Internationale Rode Kruis en de VN moeten toegang krijgen tot de detentiecentra om de situatie daar te monitoren, én om onafhankelijk onderzoek te doen. Daders moeten verantwoordelijk worden gehouden.

‘Gedwongen verdwijningen’, waar sprake van is als een kind wordt opgepakt zonder dat de familie of advocaat kan achterhalen waar het naartoe is gebracht, moeten stoppen. Save the Children wijst er ook op dat het een schending van het oorlogsrecht is om kinderen uit de bezette Westelijke Jordaanoever naar Israël over te brengen. Tenslotte moeten alle slachtoffers worden gecompenseerd voor wat hen is aangedaan.

Ik voel me voortdurend hulpeloos. Ik heb het gevoel dat ik geen toekomst heb omdat ik elk moment opnieuw opgepakt kan worden. Ik ben vrijgelaten, maar ik ben niet echt vrij. -

Jamal (niet zijn echte naam), opgesloten toen hij 16 was, aan het woord in het Save the Children-rapport

Ook de internationale gemeenschap heeft werk te doen, zegt Save the Children. VN-lidstaten moeten van Israël eisen dat de systematische praktijk van kindermarteling stopt, en al hun mogelijke invloed aanwenden om de druk op Israël op te voeren. Ze zouden ook moeten zorgen dat de misstanden zorgvuldig vastgelegd worden, zodat het als bewijsmateriaal kan dienen voor (Israëlische of internationale) gerechtshoven.

De financiering van organisaties die zich inzetten voor kinderrechten moet worden opgeschroefd. De secretaris-generaal van de VN, schrijft Save the Children, moet de Israëlische defensie- en veiligheidsdiensten opnemen in het volgende jaarverslag over kinderen en gewapende conflicten en hen daarin beschuldigen van verkrachting en andere vormen van seksueel geweld.

© 2007 - 2026 The Rights Forum / Privacy Policy