Ook Noorwegen bereidt sancties voor tegen Israëlische nederzettingen
De Noorse regering bereidt wetgeving voor die handel met Israëls illegale nederzettingen in bezet Palestina aan banden legt. Het wetsvoorstel verbiedt de import en export van goederen, de aanschaf of overname van onroerend goed, het verlenen van diensten op het gebied van constructie, techniek, architectuur en makelaardij, en de aankoop van aandelen in Israëlische bedrijven die in nederzettingen zijn gevestigd. De wet gaat gelden voor personen en organisaties. Overtreding wordt bestraft met maximaal drie jaar gevangenisstraf.
Het wetsvoorstel volgt op moties van het Noorse parlement uit juni en december 2025. In plaats van toepassing van bestaande, beperkte sanctiewetgeving kiest de regering voor een nieuwe wet die ruimere bevoegdheden biedt. Als gevolg is invoering gebonden aan een consultatieperiode van drie maanden, die vandaag afloopt. De definitieve wet zal naar verwachting eind 2026 of begin 2027 ter goedkeuring aan het parlement worden voorgelegd.
Ook Nederland, België, Ierland, Spanje en het Verenigd Koninkrijk werken aan sancties tegen Israëls illegale nederzettingen of hebben die inmiddels ingevoerd. Op 8 september kondigden ook Canada, Denemarken, Finland, Frankrijk, Polen, Portugal, IJsland en Zweden sancties aan. De Nederlandse sancties treden op 22 september in werking.
